Pogoda

Zegar

Kalendarz

Dzisiaj jest: 25 Czerwiec 2026    |    Imieniny obchodzą: Dorota, Łucja, Wilhelm

Cytat dnia

Jest cała ziemia samotności i tylko jedna grudka twojego uśmiechu.

Spółka Bumech S.A., właściciel kopalni Silesia, poinformowała, że sąd umorzył jej postępowanie restrukturyzacyjne. To jedno z działań otwierających drogę do realizacji porozumienia w sprawie zabezpieczenia pracowników czechowickiego zakładu, zawartego pod koniec grudnia ubiegłego roku.
W opublikowanym w środę 7 stycznia raporcie bieżącym Grupa Bumech poinformowała, że powzięła z portalu Krajowego Rejestru Zadłużonych wiadomość o obwieszczeniu Sądu Rejonowego Katowice-Wschód środowego postanowienia sądu o umorzeniu postępowania restrukturyzacyjnego PG Silesia.
Polska Agencja Prasowa przypomina, że wcześniej Ministerstwo Energii informowało, że ustawa Prawo restrukturyzacyjne uniemożliwia pomoc publiczną dla firm z sektora górnictwa objętych postępowaniem sanacyjnym.
- Kontekst to sytuacja załogi kopalni Silesia, której przedstawiciele prowadzili m.in. w czasie świąt Bożego Narodzenia 2025 r. podziemny protest. Pod koniec listopada ub. roku zarządca masy sanacyjnej Silesii zawiadomił związki o zamiarze zwolnień grupowych, które dotyczyłyby wszystkich ponad 750 pracujących w Silesii osób - dodaje PAP

Czytaj więcej: Sąd umorzył postępowanie restrukturyzacyjne PG Silesia. To ważny krok w realizacji porozumienia

Zatwierdzony plan ruchu Kopalni Silesia, obowiązujący do końca 2027 roku, nie obejmuje eksploatacji pod terenem Goczałkowic-Zdroju. Informację przekazał 31 grudnia goczałkowicki Urząd Gminy.
W komunikacie Urzędu Gminy Goczałkowice-Zdrój czytamy: "Decyzją z dnia 18 grudnia 2025 r. Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego zatwierdził Plan ruchu Przedsiębiorstwa Górniczego "SILESIA" Sp. z o.o. w restrukturyzacji Kopalni Węgla Kamiennego "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach, na okres od 01.01.2026r. do 31.12.2027r. Zatwierdzony Plan ruchu nie obejmuje eksploatacji ścianą 121 w pokładzie 327, pod Gminą Goczałkowice-Zdrój".
Jak przypomina zastępca wójta Maria Ożarowska, w tej sprawie wójt gminy Gabriela Placha wydała negatywną opinię, podnosząc następujące argumenty:

Czytaj więcej: Nie będzie eksploatacji górniczej PG Silesia pod Goczałkowicami. Jest decyzja.

Porozumienie w sprawie zabezpieczenia pracowników PG Silesia podpisano w poniedziałek po południu w ramach Trójstronnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Ustawa górnicza ma zostać znowelizowana tak, by objąć nią pracowników PG Silesia.
Zgodnie z tekstem porozumienia, jego stronami są strona społeczna, reprezentowana przez związki działające przez uczestników poniedziałkowego zespołu trójstronnego, strona rządowa z udziałem m.in. ministra Motyki, właściciel PG Silesia spółka Bumech i zarządca sądowy PG Silesia.
Bumech oświadczył w porozumieniu, że podtrzymuje złożoną ofertę umowy dzierżawy zorganizowanej części przedsiębiorstwa PG Silesia i przejęcia wszystkich zatrudnionych w nim pracowników na zasadzie art. 23 Kodeksu pracy.

Czytaj więcej: Koniec protestu górników. Jest porozumienie

Nasi partnerzy:    Partner 1      Partner 1      Partner 1       Partner 1

Joomla Templates - by Joomlage.com