Pogoda
Zegar
Kalendarz
Cytat dnia
|
Kłótnie kochanków umacniają ich miłość.
|
30 października minęła 46. rocznica katastrofy górniczej w kopalni Silesia. W tym tragicznym wypadku, na skutek pożaru, życie straciło 22 górników. Akcja ratunkowa trwała do 18 grudnia i była jedną z najdłuższych akcji w historii polskiego górnictwa węgla kamiennego. W hołdzie poległym, pod pomnikiem upamiętniającym górników, złożono kwiaty.
W uroczystości przy pomniku pod bramą główną PG Silesia udział wzięli przedstawiciele władz czechowickiej kopalni oraz związków zawodowych działających przy zakładzie, a także burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut.
Moment składania wieńców i zapalenia zniczy był chwilą zadumy i refleksji nad ryzykiem, z którym na co dzień mierzą się górnicy. Pomnik jest hołdem dla tych, którzy poświęcili życie w trudnej i niebezpiecznej pracy.
Obchody tej smutnej rocznicy przypominają również o sile lokalnej wspólnoty, która nie zapomina o swoich bohaterach i dba, by ich pamięć trwała wiecznie.
W siedzibie Urzędu Gminy Miedźna odbyło się 16. posiedzenie zespołu porozumiewawczego dla okresowej oceny wpływów eksploatacji górniczej Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia w Czechowicach-Dziedzicach na powierzchnię terenu w granicach administracyjnych gmin: Bestwina, Czechowice-Dziedzice, Goczałkowice-Zdrój, Miedźna, Pszczyna i Wilamowice. O posiedzeniu poinformował Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach.
Głównym tematem posiedzenia był zakres eksploatacji górniczej dokonanej przez PG Silesia w II i III kwartale 2025 r., wraz z analizą wyników obserwacji geodezyjnych, deformacji terenu oraz pomiarów wielkości przyspieszeń drgań gruntu. Przedstawiono też zakres usuwania szkód spowodowanych ruchem kopalni.
Poza tym podczas spotkania omówiono współpracę organów samorządowych z przedsiębiorcą. Poinformowano o planowanym zakresie eksploatacji górniczej w IV kwartale 2025 r. i I kwartale 2026 r. oraz o prognozach jej wpływów na powierzchnię i działaniach profilaktycznych.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego, Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach, PG Silesia oraz wszystkich zainteresowanych gmin. Obrady prowadził zastępca dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach Artur Sowa.














