Pogoda

Zegar

Kalendarz

Dzisiaj jest: 25 Czerwiec 2026    |    Imieniny obchodzą: Dorota, Łucja, Wilhelm

Cytat dnia

Jest cała ziemia samotności i tylko jedna grudka twojego uśmiechu.

Związki zawodowe działające w PG Silesia wyrażają zaniepokojenie obecną sytuacja górnictwa, która – ich zdaniem – może rzutować na przyszłość czechowickiej kopalni.
Przedstawiciele Kadry, NSZZ Solidarności, ZZG Górników oraz ZZ Ratowników Górniczych wystosowali 18 stycznie br. pismo na ręce Artura Sobonia, sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, pełnomocnika ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.
„Organizacje związkowe działające w PG Silesia zwracają do wszystkich stron negocjujących umowę społeczną dotyczącą transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego, aby ujęły w programie osłon pracowników PG Silesia. Struktura własnościowa podmiotów nie powinna być przeszkodą. Nie ma znaczenie czy jest to spółka kontrolowana bezpośrednio, pośrednio czy niekontrolowana przez Skarb Państwa. W kopalniach tych bez względu na strukturę własnościową pracują polscy obywatele i powinni oni mieć takie same prawa. Nie wolno dyskryminować pracownika tylko dla tego, że pracuje w prywatnej kopalni. Czym się różni prywatny właściciel w spółce pośrednio kontrolowanej przez Skarb Państwa, od prywatnego właściciela w spółce niekontrolowanej przez Skarb Państwa? Niczym, tak samo jest prywatnym podmiotem. Jeżeli tworzy się program dla całego sektora to nie powinien on tworzyć grup uprzywilejowanych” – podkreślają w piśmie.

Czytaj więcej: Związkowcy z PG Silesia przeciwko dyskryminacji

- W celu umocnienia pozycji Bumechu w branży, podjęliśmy wielkie wyzwanie, jakim jest zakup kopalni węgla kamiennego Silesia w Czechowicach-Dziedzicach. To nasza strategia na swoistą „ucieczkę do przodu", gdyż - z jednej strony - mamy pomysły, jak rentownie prowadzić wydobycie w tej kopalni, a z drugiej - zlecenia od Silesii dla spółek grupy Bumech zapewnią kompensowanie zmniejszającego się strumienia zamówień z innych kopalń - zaznacza w rozmowie z portalem WNP.PL Marcin Sutkowski, dyrektor generalny Bumech SA.
Marcin Sutkowski wskazuje, że Bumech ma ambicję, aby kopalnia Silesia była jedną z najpóźniej zamykanych kopalń w Polsce.
- Chcemy, aby wysoka jakość węgla, efektywność wydobycia i bezpieczeństwo pracy spowodowały, że wydobycie węgla w tej kopalni będzie opłacalne przez cały okres planowanej transformacji polskiego górnictwa - podkreśla Marcin Sutkowski.
Zaznacza również, że ambicją Bumechu pozostaje wejście na rynek małych gabarytowo maszyn specjalistycznych przeznaczonych dla tunelingu i górnictwa rud.
Niedawno koncern EPH poinformował, że zawarł umowę sprzedaży Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia w Czechowicach-Dziedzicach. Nowym właścicielem zakładu - po akceptacji transakcji przez stosowne urzędy - zostanie firma Bumech. Czy macie już zaplanowany harmonogram działań?
Marcin Sutkowski, dyrektor generalny Bumech SA: - Pytanie jest nieco przedwczesne, czekamy jeszcze bowiem na domknięcie niezbędnych kwestii natury formalnej, z których najważniejsza będzie zgoda ze strony Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Do tego czasu jesteśmy w swoistym okresie zawieszenia. Liczymy, że do końca stycznia zyskamy zgodę UOKiK-u. Jak wiadomo, Bumech nie jest producentem węgla - dla nas jest to branżowa integracja pionowa.
Kopalnia Silesia ma poniżej 2,5 proc. udziału w krajowym rynku producentów węgla. Jeżeli wydobycie Silesii wynosi około 1,5 mln ton rocznie, to widać, że to bardzo mały podmiot, który zresztą ponad jedną trzecią wydobycia sprzedaje za granicę. Zatem nie jest istotnym graczem w kontekście rodzimego rynku węgla energetycznego i spółek na tym rynku funkcjonujących.
Generalnie rzecz biorąc: Grupa Bumech wchodzi w 2021 rok ze świadomością wyzwań, z jakimi przyjdzie się nam mierzyć. Z jednej strony pandemia realnie zagraża zdrowiu, z drugiej strony - ekonomiczne skutki walki z nią stają się coraz bardziej dotkliwe. A z trzeciej strony - sektor górnictwa węgla kamiennego zmuszony jest się transformować.
Niektórzy się dziwią i pytają, po co Bumechowi kopalnia Silesia...

Czytaj więcej: Inwestor na chwilę przed przejęciem kopalni. "To nasza ucieczka do przodu"

Zdrowych spokojnych i pełnych rodzinnego ciepła świąt Narodzenia Pańskiego.

Odpoczynku od codziennego zabiegania oraz chwili zadumy.

Wszelkiej pomyślności w Nowym Roku oraz spełnienia w życiu osobistym i zawodowym życzy wszystkim Pracownikom PG SILESIA Sp. z o.o., MSE Sp.  z o.o. oraz współpracujących Firm

Zarząd ZZ "KADRA"

Tydzień temu - w środę, 16 grudnia - poinformowano o transakcji przejęcia PG Silesia od EPH przez Bumech. Jak informuje w rozmowie z nettg.pl - portalem Trybuny Górniczej - Andrzej Buczak, prezes zarządu Bumechu, prace w czechowickim zakładzie mają ruszyć "pełną parą". Co ciekawe, katowicka spółka już zarabia na kupnie PG Silesia.

W ostatnich latach Silesia produkowała ok. 1,4-1,7 mln t węgla energetycznego rocznie. Jeszcze w lipcu 2019 roku wydobyto 361,5 tys. t węgla z wyjątkowo wysoką, jak na polskie górnictwo, średnią ok. 950 t węgla na jeden etat w firmie. Jednak kontrahenci, do których trafiał węgiel, zmniejszyli ilość zamawianego surowca, głównie ze względu na zmniejszone zapotrzebowanie na energię. Jaki będzie miało to wpływ na dalszą produkcję Silesii?

- Na razie fedrujemy dwiema ścianami, które zostaną wybrane dopiero w przyszłym roku. Przygotówki zostały wstrzymane decyzją dotychczasowego właściciela i mamy nadzieję, że szybko ruszą, bo to nam zagwarantuje ciągłość wydobycia. Ale to są tylko nasze życzenia. Z nowym właścicielem będziemy chcieli się spotkać jak najszybciej celem omówienia całej problematyki dalszej współpracy - zwrócił uwagę w rozmowie z portalem nettg.pl przewodniczący ZZ KADRA Tomasz Szpyrka.

Czytaj więcej: Po zakupie PG Silesia przez Bumech praca ma ruszyć pełną parą

W środę wieczorem koncern EPH poinformował, że zawarł umowę sprzedaży PG Silesia w Czechowicach-Dziedzicach. Nowym właścicielem zakładu, po akceptacji transakcji przez stosowne urzędy, zostanie firma Bumech, która zakupiła również czechowicką firmę Mining Services and Engineering. - Kopalnia Silesia jest dobra technicznie. Nie będziemy na pewno myśleli o zmniejszeniu zatrudnienia, bowiem trzeba też realizować roboty przygotowawcze - mówi portalowi WNP.PL Marcin Sutkowski, dyrektor generalny Bumechu.
Bumech to firma, której siedziba znajduje się w Katowicach. Spółka zajmuje się drążeniem wyrobisk podziemnych, serwisem i remontem maszyn górniczych. Zajmuje się także produkcją urządzeń i maszyn górniczych oraz wyrobów z gumy.
- Patrzę przez okno i widzę, że wiatr nie wieje i słońce nie świeci, a prąd przecież jest - zaznacza w rozmowie z portalem WNP.PL Marcin Sutkowski, dyrektor generalny Bumechu. - Kopalnia Silesia jest dobra technicznie. Nie będziemy na pewno myśleli o zmniejszeniu zatrudnienia, bowiem trzeba też będzie realizować roboty przygotowawcze. W tym zakresie mamy do rozpatrzenia kilka wariantów. Kopalnia Silesia to jedynie około 2 proc. rynku węgla energetycznego w Polsce, zatem miejsce na rynku dla takiego producenta węgla się znajdzie - dodaje Sutkowski.
Wskazuje przy tym, że przedstawiciele Bumechu będą chcieli się spotkać z pracownikami kopalni Silesia.
- Będziemy się chcieli spotkać z załogą i się przedstawić. Nie jesteśmy grabarzami - zaznacza Marcin Sutkowski.

Czytaj więcej: Będzie spotkanie z pracownikami PG Silesia

Nasi partnerzy:    Partner 1      Partner 1      Partner 1       Partner 1

Joomla Templates - by Joomlage.com