Związki zawodowe działające w PG Silesia wyrażają zaniepokojenie obecną sytuacja górnictwa, która – ich zdaniem – może rzutować na przyszłość czechowickiej kopalni.
Przedstawiciele Kadry, NSZZ Solidarności, ZZG Górników oraz ZZ Ratowników Górniczych wystosowali 18 stycznie br. pismo na ręce Artura Sobonia, sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, pełnomocnika ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.
„Organizacje związkowe działające w PG Silesia zwracają do wszystkich stron negocjujących umowę społeczną dotyczącą transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego, aby ujęły w programie osłon pracowników PG Silesia. Struktura własnościowa podmiotów nie powinna być przeszkodą. Nie ma znaczenie czy jest to spółka kontrolowana bezpośrednio, pośrednio czy niekontrolowana przez Skarb Państwa. W kopalniach tych bez względu na strukturę własnościową pracują polscy obywatele i powinni oni mieć takie same prawa. Nie wolno dyskryminować pracownika tylko dla tego, że pracuje w prywatnej kopalni. Czym się różni prywatny właściciel w spółce pośrednio kontrolowanej przez Skarb Państwa, od prywatnego właściciela w spółce niekontrolowanej przez Skarb Państwa? Niczym, tak samo jest prywatnym podmiotem. Jeżeli tworzy się program dla całego sektora to nie powinien on tworzyć grup uprzywilejowanych” – podkreślają w piśmie.
Czytaj więcej: Związkowcy z PG Silesia przeciwko dyskryminacji




W środę wieczorem koncern EPH poinformował, że zawarł umowę sprzedaży PG Silesia w Czechowicach-Dziedzicach. Nowym właścicielem zakładu, po akceptacji transakcji przez stosowne urzędy, zostanie firma Bumech, która zakupiła również czechowicką firmę Mining Services and Engineering. - Kopalnia Silesia jest dobra technicznie. Nie będziemy na pewno myśleli o zmniejszeniu zatrudnienia, bowiem trzeba też realizować roboty przygotowawcze - mówi portalowi WNP.PL Marcin Sutkowski, dyrektor generalny Bumechu.


