
Pogoda
Zegar
Kalendarz
Cytat dnia
|
Jest cała ziemia samotności i tylko jedna grudka twojego uśmiechu.
|
Walne Zebranie Informacyjno - Sprawozdawcze ZZ "KADRA" przy PG SILESIA uchwaliło w dniu 04.02.2021 r. następujące świadczenia statutowe:
1. 150 zł - zapomoga do rehabilitacji,
2. 50 zł - zapomoga do rekreacji,
3. 500 zł - zapomoga z tytułu urodzenia dziecka,
4. 200 zł - zapomoga z tytułu uzyskania świadczenia emerytalnego,
5. 150 zł - zapomoga z tytułu długotrwałej (pow. 1 m-ca) choroby,
6. 1000 zł - zapomoga z tytułu zgonu członka związku,
7. 200 zł - zapomoga z tytułu zgonu członka rodziny (żona, dzieci, rodzice),
8. do 1000 zł - zapomogi losowe (tragedie rodzinne, zawodowe, zdrowotne, inne) rozpatrywane na pisemny wniosek zainteresowanego przez Zarząd Zw. Zaw. „KADRA” przy PG „ SILESIA”
UWAGA - powyższe świadczenia obowiązują od 05.02.2020 roku i są wypłacane w siedzibie Związku.
Dobiegł końca proces przejmowania spółki PG Silesia w Czechowicach-Dziedzicach przez katowicki Bumech od dotychczasowego właściciela, czeskiego koncernu EPH. Ustąpił dotychczasowy zarząd, na czele którego stał prezes Jan Marinov. Jego miejsce zajął Marcin Sutkowski, do tej pory dyrektor generalny w Bumech. Wiceprezesem został Marek Celmer.
- Zakładamy, że Bumech będzie kontynuował funkcjonowanie w górnictwie węgla kamiennego przez co najmniej 10 lat. Dlatego w celu umocnienia naszej pozycji w branży, podjęliśmy wielkie wyzwanie, jakim jest zakup kopalni węgla kamiennego Silesia w Czechowicach-Dziedzicach – przyznał w swej ostatniej wypowiedzi dla portalu nettg.pl Marcin Sutkowski.
- Z jednej strony mamy pomysły, jak rentownie prowadzić wydobycie w tej kopalni, a z drugiej zlecenia od Silesii dla spółek grupy Bumech zapewnią kompensowanie zmniejszającego się strumienia zamówień od innych kopalń. Mamy ambicję, aby kupowana przez nas kopalnia Silesia była jedną z najpóźniej zamykanych kopalń w Polsce. Chcemy, aby wysoka jakość węgla, efektywność wydobycia i bezpieczeństwo pracy powodowały, że wydobycie węgla w tej kopalni będzie opłacalne przez cały okres planowanej transformacji polskiego górnictwa – dodał.
Katowicki Bumech kupił 99,975 proc. udziałów w PG Silesia od EPH i cypryjskiej spółki Braindour Development Limited za 9,86 mln zł, a także 100 proc. udziałów w spółce Mining Services and Engineering (firma ta dostarcza ciepło i świadczy inne usługi dla Silesii) za 9,17 mln zł. Umowa opiewa na 19 mln zł. Płatności za udziały mają być realizowane w ratach do końca września 2022 r. Bumech zagwarantował m.in. prawidłową realizację przez Silesię dotychczas zawartych umów sprzedaży węgla na rzecz podmiotów powiązanych ze sprzedającymi.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie przez Bumech kontroli nad Przedsiębiorstwem Górniczym "Silesia" z siedzibą w Czechowicach-Dziedzicach. Decyzja w całości uwzględnia żądanie spółki.
Zgoda UOKiK na przejecie kopalni jest jedną z kluczowych dla pomyślnego sfinalizowania transakcji. Co ważne, urząd nie postawił żadnych warunków Bumechowi, co oznacza, że nie widzi żadnych zagrożeń związanych z przejęciem Silesii. Brak warunków oznacza także, że sam proces będzie szybszy.
Przypomnijmy, że w połowie grudnia Bumech poinformował o zawarciu przedwstępnych umów nabycia udziałów ze spółkami Energetický a Průmyslový Holding w Pradze i Braindour Development Limited w Nikozji. Dotyczą nabycia 99,975 proc. udziałów w spółce Przedsiębiorstwo Górnicze "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach, a także 100 proc. udziałów w spółce Mining Services and Engineering, także w Czechowicach-Dziedzicach.
Za akcje PGS Bumech ma zapłacić 9,86 mln zł, a za MSE 9,17 mln zł. Przewidywane są korekty wysokości tych kwot. Umowy powinny być sfinalizowane w ciągu 90 dni, a wpłaty dokonane do końca września 2022 roku.
Umowa przewiduje dodatkowe płatności na rzecz sprzedających polegające na tym, że w okresie od października 2022 roku do września 2024 roku Bumech będzie wypłacać sprzedającym udział w przyszłych zyskach PGS w wysokości 20 proc. miesięcznego EBIT, lecz nie więcej niż 1,5 mln zł miesięcznie.
PGS zajmuje się wydobywaniem węgla kamiennego ze złoża Kopalni Węgla Kamiennego "Silesia", objętego obszarem górniczym "Czechowice II", a jej koncesja obowiązuje do końca sierpnia 2044 roku.
MSE współpracuje z PGS, a głównym przedmiotem jej działalności jest gospodarka wodna i produkcja energii cieplnej na potrzeby PGS.







