PG Silesia złożyła pozew przeciwko krajowej spółce kapitałowej, będącej częścią europejskiego koncernu energetycznego, która nie chciała renegocjować ceny węgla - poinformowała w komunikacie giełdowym spółka Bumech, która jest właścicielem czechowickiego zakładu.
Jak informuje Bumech, przedmiot sporu dotyczy ceny pozostałej do realizacji ilości dostaw 540 000 ton węgla energetycznego w okresie do 31 grudnia 2023 roku. PG Silesia była zobowiązana, zgodnie z umową, do sprzedaży węgla energetycznego poniżej aktualnych kosztów produkcji, na co nie mogła przystać.
- Wytoczenie powództwa zostało spowodowane wystąpieniem nadzwyczajnej zmiany stosunków, z powodu której spełnienie świadczenia groziłoby PG Silesia rażącą stratą, czego strony nie przewidywały przy zawieraniu umowy - wyjaśnia Bumech w komunikacie giełdowym.
Szacowana przez Bumech S.A. wartość przedmiotu sporu wynosi 124 740 000,00 złotych netto.
Pogoda
Zegar
Kalendarz
Cytat dnia
|
Jest cała ziemia samotności i tylko jedna grudka twojego uśmiechu.
|
Modern Solutions for Environment, czechowicka spółka należąca do Bumech S.A., zakończyła transakcję zakupu nieruchomości na potrzeby realizacji projektu inwestycyjnego w Rudołtowicach. Chodzi o działki, na których powstanie farma fotowoltaiczna dla PG Silesia.
Warunkowe umowy zakupu prawa użytkowania wieczystego oraz prawa własności nieruchomości gruntowych od dwóch osób fizycznych oraz krajowej spółki kapitałowej za całkowitą cenę 3,17 mln zł zostały podpisane przez spółkę Modern Solutions for Environment 22 grudnia ubiegłego roku.
O sfinalizowaniu transakcji poinformowała spółka Bumech S.A. w komunikacie giełdowym we wtorek, 14 czerwca. Teraz Modern Solutions for Environment posiada prawo użytkowania wieczystego oraz prawo własności nieruchomości w odniesieniu do wszystkich nieruchomości objętych transakcją, mających łączną powierzchnię 45,3 ha, które to są zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie kopalni Silesia.
Z wykorzystaniem wspomnianych nieruchomości realizowany będzie projekt inwestycyjny polegający na budowie i eksploatacji farmy fotowoltaicznej. Energia tam wytwarzana będzie wykorzystywana w pierwszej kolejności na potrzeby własne Grupy Kapitałowej Bumech S.A., w tym Przedsiębiorstwa Górniczego "Silesia". Nadwyżki produkcji będą sprzedawane do odbiorców spoza grupy.
Czytaj więcej: Farma fotowoltaiczna dla kopalni Silesia. Sfinalizowano transakcję

Sesja Rady Powiatu, która odbyła się w czwartek, 26 maja, rozpoczęła się od uroczystego uhonorowania zasłużonych działaczy Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Bielsku – Białej.
Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości odznaczono, między innymi, Tomasza Szpyrkę, przewodniczącego Związku Zawodowego „KADRA” przy PG Silesia. Medal ten nadawany jest za aktywną działalność zawodową i społeczną, która przyczyniła się do umacniania suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej, w tym budowania wspólnoty obywatelskiej i poczucia tożsamości narodowej, rozwoju społecznego i gospodarczego.
Uchwałą Kapituły Odznaki Honorowej Polskiego Czerwonego Krzyża, na wniosek Śląskiego Oddziału Okręgowego PCK, za aktywną działalność na rzecz PCK oraz propagowanie idei czerwonokrzyskiej Odznaką Honorową PCK IV stopnia odznaczono Katarzynę Zabrocką, pracownicę PG SILESIA, członkinię ZZ „KADRA” przy PG Silesia.
Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości w imieniu prezydenta RP osobom wyróżnionym wręczyli: Bogdan Ogrocki dyrektor Śląskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża, starosta bielski Andrzej Płonka i przewodniczący Rady Powiatu Jan Borowski.
Odznaczenia PCK wręczył Tomasz Piwocha prezes Oddziału Rejonowego PCK w Bielsku – Białej razem ze starostą bielskim i przewodniczącym Rady Powiatu.
W imieniu wszystkich radnych przewodniczący J. Borowski zasłużonym członkom PCK złożył serdecznie podziękowania za ich sumienną, aktywną działalność, wielkie zaangażowanie i wzorową, godną naśladowania postawę.
Bumech, właściciel kopalni Silesia, korzysta z wysokich cen węgla. Ocenia, że w tym roku przychody kopalni mogą wzrosnąć dwukrotnie, do ponad 800 mln zł - poinformował PAP Biznes Andrzej Buczak, prezes Bumechu. Nie wykluczył, że spółka mogłaby wypłacić dywidendę za 2022 rok.
"Nie wykluczałbym, że w całym 2022 roku kopalnia Silesia mogłaby zwiększyć przychody około dwukrotnie, do ponad 800 mln zł, jeśli uda się utrzymać poziom wydobycia węgla i produkcji miałów węglowych. Oprócz tego przygotowujemy się do wykorzystania zainteresowania kruszywem kamiennym pozyskiwanym przy okazji wydobycia węgla, który ma dużą zawartość kaolinitu, niezbędnego do produkcji m.in. cementu. Przede wszystkim korzystamy z pozytywnego trendu na cenach węgla, ceny są godziwe" - powiedział PAP Biznes prezes Bumechu Andrzej Buczak.
"Kupowaliśmy PG Silesia przy cenach węgla ARA na poziomie 70 USD/tonę, a w tej chwili cena wynosi 320 USD/t. Choć ze względu na konieczność dokończenia realizacji kontraktów długoterminowych, przełożenie wysokich cen na przychody odbywa się sukcesywnie, wraz z zawieraniem nowych umów. Nasi klienci w rozmowach z nami już zaczęli akceptować formuły cenowe odnoszące się do cen ARA" - dodał prezes.
PG Silesia chce wydobyć i sprzedać w 2022 roku 1,6 - 1,8 mln ton węgla, a w 2023 roku - ponad 2 mln ton - powiedział w rozmowie z portalem netTG.pl Marcin Sutkowski, prezes czechowickiego zakładu. Sutkowski skomentował także wyniki kopalni za ubiegły rok i opowiedział o planach zakładu do 2044 roku.
PG Silesia podsumowała zeszły rok. W jakim zakresie wynik zaskakuje?
W zeszłym roku mierzyliśmy się z rozkręconym procesem zamykania kopalni. Każdy kto ma wyobraźnię, wie o jak tytanicznej pracy do wykonania mówię, gdzie wszystkie zębatki skomplikowanej machiny nastawione były na jej wyłączenie, poczynając od 8-miesięcznego okresu braku robót przygotowawczych, poprzez rozluźnienie i zwalnianie się pracowników, aż po wygaszanie procesów systemowych. Ale udało się.
Zawróciliśmy firmę z tej drogi, wznowiliśmy niezbędne procesy i prace, pomimo naturalnej i potrzebnej redukcji zatrudnienia, która miała miejsce głównie w obszarze administracyjnym i powierzchni. Cały czas poszukujemy do pracy górników pod ziemią oraz oferujemy im świetne i bezpieczne warunki pracy i płacy. W naszej kopalni jest stosunkowo niska temperatura, mniej metanu i nie ma tąpań. Udało się zredukować koszt o około 80 mln zł i zwiększyć przychody o około 40 mln zł, pomimo niesprzyjającej, w pierwszych 3 kwartałach 2021, sytuacji rynkowej.
Czytaj więcej: W 2023 roku PG Silesia chce wydobyć 2 mln ton węgla





