Pogoda

Zegar

Kalendarz

Dzisiaj jest: 25 Czerwiec 2026    |    Imieniny obchodzą: Dorota, Łucja, Wilhelm

Cytat dnia

Jest cała ziemia samotności i tylko jedna grudka twojego uśmiechu.

- Grupa Bumech, kupując niespełna dwa lata temu kopalnię Silesia, zmieniała błędną decyzję poprzednich właścicieli kopalni o jej likwidacji - zaznacza Artur Siewierski, prezes Bumechu.
Zysk brutto grupy kapitałowej Bumech SA w trzech kwartałach 2022 roku wyniósł 367 mln złotych.
Oznacza to, że w porównaniu do analogicznego okresu 2021 roku wzrósł ponad sześciokrotnie.
Zysk brutto za trzy kwartały 2022 roku wynosi 367 mln złotych, co oznacza, że w okresie od lipca do września 2022 roku firma zrealizowała 180 mln złotych zysku brutto.
Wyniki Bumechu w lwiej części zasługą działalności Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia.
- W dziewięć miesięcy 2022 roku udało nam się wypracować w grupie kapitałowej Bumech imponujący zysk w wysokości 367 mln złotych. Szacunki wyników za pierwsze 3 kwartały 2022 roku, publikowane na początku listopada, zostały wyraźnie poprawione - podkreśla Artur Siewierski, prezes zarządu firmy Bumech SA.
- Podjęte kilkanaście miesięcy temu działania konsolidacyjne, zmiany w organizacji pracy grupy oraz koniunktura na węgiel kamienny przynoszą wyniki w postaci ponad sześciokrotnego wzrostu zysku w porównywalnym okresie czasowym rok do roku - dodaje Artur Siewierski.
Przyznaje przy tym, że te wyniki są w lwiej części zasługą działalności Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia.

Czytaj więcej: Znakomite wyniki finansowe właściciela PG Silesia

Należąca do spółki Bumech kopalnia Silesia w Czechowicach Dziedzicach proceduje dodatek do planu ruchu mający na celu wydłużenie ściany 124 w pokładzie 327 i wykonanie likwidacji linii jej zakończenia. Finał obcinki ścianowej zaplanowany został na początek lutego 2023 r.
Eksploatację ściany załoga Silesii rozpoczęła jeszcze w lutym br. Panują tam dobre warunki geologiczno-górnicze. To rejon Goczałkowic i Pszczyny, gdzie zawsze zalegał surowiec o wysokich parametrach jakościowych.
W III kwartale br. rozpoczęto też prace związane z drążeniem pochylni 108, z której udostępniony zostanie pokład 327 dla projektowanej ściany 125 w partii zachodniej. Rozpoczęcie eksploatacji będzie miało tam miejsce z końcem III kwartału 2023 r. Niezwłocznie po zakończeniu eksploatacji w ścianie 124 zaplanowano drążenie chodników 125,125 a oraz dowierzchni 125, czyli wyrobisk przygotowawczych dla wspomnianej ściany 125.
Natomiast jeszcze w listopadzie górnicy z Silesii zakończyli roboty przygotowawcze związane z rozcięciem ściany nr 330 w pokładzie 330 w partii wschodniej złoża. W ich efekcie wydrążone zostały chodniki: 300 a badawczy, 330 oraz upadowa badawcza 330. Ponadto dobiegają końca roboty przygotowawcze mające na celu udostępnienie ściany nr 341 w pokładzie 312 w partii zachodniej złoża.
Silesia w ostatnich miesiącach utrzymuje wydobycie na poziomie 8 tys. t na dobę. Od jesieni zakład przyjął dwuścianowy system funkcjonowania. Zakupiono też nowy, średni kompleks ścianowy. Kopalnia koncentruje się bowiem na czystym wybraniu złoża z jak najmniejszym udziałem kamienia.

 

 

 

 

 

W tym roku wyjątkowo wcześnie, bo już 21 października odbyło się XXXVIII Spotkanie Gwarków -tradycyjna Karczma Piwna. Tak wczesny termin ustalono w obawie przed możliwością wprowadzenia zakazu organizacji imprez, jak to było w dwóch poprzednich latach, spowodowanego pandemią.
Tegoroczne Spotkanie Gwarków miało wyjątkowy charakter, ponieważ połączone było z obchodami Jubileuszu 120-lecia KWK Silesia i 30-lecia Związku Zawodowego „KADRA” przy PG Silesia. Były więc okolicznościowe torty, toasty i prezenty od zaprzyjaźnionych firm, instytucji i organizacji, a odbierali je: prezes PG Silesia, Marek Celmer i przewodniczący ZZ „KADRA”, Tomasz Szpyrka.
W spotkaniu uczestniczyło blisko 500 gwarków, w wśród nich, m.in. wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik, posłowie na Sejm RP, Zarząd i Rada Nadzorcza Bumech S.A. oraz PG Silesia i Przedsiębiorstwa Górniczo – Szkoleniowego „Silesia”, przedstawiciele urzędów górniczych, byli dyrektorzy kopalni, władze samorządowe, prezesi i dyrektorzy firm współpracujących z kopalnią Silesia, przedstawiciele wojska, policji, wyższych uczelni, branżowych i centralnych władz związkowych.
Dla najbardziej zasłużonych gwarków były podziękowania i odznaczenia, wręczono Honorowe Kordziki Górnicze, medale XXX-lecia PZZ „KADRA”, Złote i Srebrne Odznaki „Zasłużony dla Kadry”, kilkoro młodych adeptów sztuki górniczej uroczyście pasowano po przejściu w „Pochodzie lisów”.
Spotkanie Gwarków prowadził Kabaret „Jestem”, a uświetniły go dodatkowo występ Orkiestry Dętej oraz Grupy Tanecznej MARAQUJA music & Dance show. Słowa nie oddadzą wszystkiego, dlatego też w Galerii można zobaczyć część zdjęć wykonanych w tym dniu w Dworku Eureka, gdzie odbywało się XXXVIII Spotkanie Gwarków ->GALERIA

Nasi partnerzy:    Partner 1      Partner 1      Partner 1       Partner 1

Joomla Templates - by Joomlage.com