Portal netTG.pl rozmawiał ze Zbigniewem Cieplińskim, dyrektorem technicznym, kierownikiem ruchu zakładu górniczego (PG) Silesia. Oto bowiem kopalnia sięgnęła po tytuł najbezpieczniejszego polskiego zakładu górniczego. Nagrodę wręczono jej przedstawicielom podczas tegorocznej XXXII Szkoły Eksploatacji Podziemnej w Krakowie.
- PG Silesia zajęło 1. miejsce w dorocznym konkursie WUG „Bezpieczna Kopalnia”. Czyja to – pańskim zdaniem – największa zasługa?
- Na pewno bardzo szerokiego grona osób, zaczynając od zarządu kopalni, poprzez osoby kierownictwa i dozoru, aż po pracowników z tzw. pierwszej linii górniczego frontu. Generalnie na nagrodę zapracowała cała nasza załoga, ponieważ potrafiła wykorzystać swoją wiedzę, umiejętności oraz sprzęt. Myślę też, że zwyciężył zdrowy rozsądek, bo według mnie, nie istnieją jakieś konkretne elementy decydujące o tym, że ludzie potrafią pracować bezpiecznie. A mamy liczną załogę, ponad 1500 zatrudnionych łącznie z firmami obcymi. Oni się świetnie rozumieją. Zawsze powtarzam, że kopalnia to jest takie równanie, na które składa się wiele zmiennych. Każde jej ogniwo musi odpowiednio funkcjonować. Z drugiej strony trzeba umieć mierzyć siły na zamiary i to robimy.
- Z pewnością sporo inwestujecie w bezpieczeństwo i higienę pracy?
Pogoda
Zegar
Kalendarz
Cytat dnia
|
Jest cała ziemia samotności i tylko jedna grudka twojego uśmiechu.
|

PG Silesia zwyciężyło w konkursie "Bezpieczna Kopalnia 2022" - informuje portal nettg.pl. Jak zauważa branżowy serwis, to "prestiżowe wyróżnienie".
Werdykt Wielkiej Kapituły ogłoszono podczas gali XXXII Szkoły Eksploatacji Podziemnej w krakowskim Teatrze im. J. Słowackiego we wtorek, 28 lutego.
Jak informuje portal Trybuny Górniczej, Wielka Kapituła, która obradowa 9 lutego w Wyższym Urzędzie Górniczym w Katowicach, kierowała się: brakiem wypadków śmiertelnych i ciężkich w latach: 2020, 2021 i 2022 oraz datą ostatniego wypadku śmiertelnego, liczbą wypadków lekkich zaistniałych w kopalniach w 2022 roku, wskaźnikiem częstości wypadków ogółem na 1000 zatrudnionych, wskaźnikiem częstości wypadków ogółem na 1 min t wydobycia, zatrudnieniem razem (licząc załogę własną i firmy usługowe) i wreszcie wielkością wydobycia podaną w tonach.
Czytaj więcej: Kopalnia Silesia zwycięzcą prestiżowego konkursu









