Niedobór węgla na polskim rynku sprawił, że klienci czeskiej kopalni rzucili się do zawierania długoterminowych umów już we wrześniu.
PG Silesia, największa z trzech prywatnych kopalni w Polsce, o chudych latach może na razie zapomnieć. Już we wrześniu podpisała umowy na sprzedaż węgla w latach 2019-21 r. Nie wystarczyło dla wszystkich chętnych.
Jan Marinov zarządza PG Silesia od marca 2018 r. Skupia się na inwestycjach optymalizujących produkcję, skoków rozwojowych nie planuje.
OPTYMALIZOWAĆ, NIE SZALEĆ:
— Klientom zależy dziś na zapewnieniu sobie stabilnych dostaw w długim okresie. Dlatego zainteresowanie było widoczne — mówi Jan Marinov, prezes PG Silesia.
Bez straty, w końcu
Kopalnia należy do czeskiego koncernu EPH (Energeticky a prumyslovy holding), kontrolowanego przez Daniela Kretinsky’ego, jednego z najbogatszych Czechów. EPH kupił nieczynną kopalnię w 2010 r., by po znaczących inwestycjach i modernizacji ponownie ją uruchomić.
Pogoda
Zegar
Kalendarz
Cytat dnia
|
Jest cała ziemia samotności i tylko jedna grudka twojego uśmiechu.
|
30 października 1979 r. w Kopalni Węgla kamiennego „Silesia” w Czechowicach-Dziedzicach miała miejsce katastrofa górnicza, jeden z najtragiczniejszych wypadków w górnictwie.
Na głębokości 460 metrów pojawił się ogień w rejonie przenośnika taśmowego zainstalowanego w upadowej transportowej. Jego najbardziej prawdopodobną przyczyną było zapalenie się taśmy przenośnika od urządzenia napędzającego taśmociąg, po zablokowaniu biegu taśmy. Pożar odciął pod ziemią i pozbawił życia 22 zatrudnionych w tym rejonie górników.
Mieszkańcy miasta dotąd wspominają mszę odprawioną w kopalni przez bp. Czesława Domina z Katowic w pierwszą rocznicę katastrofy, na którą przybyli wierni z całej okolicy. Przypominają też, że katastrofa z 1979 r. była inspiracją dla projektu pobliskiego kościoła św. Barbary - poświęconego w 1992 r. Projektant, Antoni Czernow, tak ukształtował bryłę świątyni, by przypominała płomienie.
W asyście warty honorowej pełnionej przez ratowników górniczych, jak co roku, Zarząd, Dyrekcja, kierownictwo Przedsiębiorstwa Górniczego SILESIA, przewodniczący organizacji związkowych działających przy PG SILESIA, pracownicy kopalni oraz burmistrz Marian Błachut wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Damianem Żelaznym i zastępcą burmistrza Pawłem Mrowcem złożyli w 39 rocznicę tego bolesnego wydarzenia wieńce pod pomnikiem upamiętniającym ofiary tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce w kopalni Silesia.
W piątek, 19 października, odbyło się VIII Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze Związku Zawodowego „KADRA” przy Przedsiębiorstwie Górniczym „SILESIA” Sp. z o.o. w Czechowicach – Dziedzicach.
Wcześniej, w dniach od 24 września do 28 września br., członkowie Związku wybierali 50 delegatów, którzy reprezentowali ich na ww. Zebraniu. W sali obrad na liście obecności podpisało się 48 delegatów co stanowiło 96%. Zdjęcia wykonane przez Mirosława Przemyka można zobaczyć TUTAJ
Wszystkich zgromadzonych powitał ustępujący przewodniczący Tomasz Szpyrka, a w sali obrad oprócz delegatów obecni byli: Bogusław Studencki – wiceprzewodniczący Porozumienia Związków Zawodowych KADRA, Mariusz Wakuła – członek Zarządu Głównego PZZ KADRA, Bronisław Matura – przewodniczący Sekcji Seniorów ZZ KADRA przy PG SILESIA, Stanisław Pindel, Edward Buchtyar i Wiesław Walaszczyk również reprezentujący Sekcję Seniorów.
Funkcję przewodniczącego Zebrania pełnili Stanisław Pindel i Piotr Adamiec, protokolantami byli Monika Krawczyk i Edward Buchtyar, w Komisji Uchwał i Wniosków pracowali Marian Derlich i Mirosław Byblewski, a w Komisji Mandatowo – Skrutacyjnej Jerzy Zużałek, Tomasz Okolus, Jerzy Kocur i Wiesław Walaszczyk.
Związek Zawodowy KADRA zaprasza na XXXVI Spotkanie Gwarków PG SILESIA, które odbędzie się w Dworku Eureka, Czechowice-Dziedzice, ul. B. Prusa 64 w dniu 16 listopada 2018 r. o godz. 17:00.
Zarząd ZZ Kadra zaprasza do udziału w Karczmie wszystkich Pracowników PG SILESIA oraz MSE Sp. z o.o. Osoby zainteresowane udziałem lub nabyciem pamiątkowego kufla proszone są o wpisanie się do dnia 5 listopada 2018 r. na listy u kolegów:
|
Lista nr 1 kol. Tomasz Szpyrka |
Lista nr 4 kol. Piotr Pietryka |
Lista nr 8 kol. Mirosław Hulbój |
|
Lista nr 2 kol. Przemysław Kubliński |
Lista nr 5 kol. Bogdan Antonik |
Lista nr 9 kol. Marian Derlich |
|
Lista nr 3 kol. Szymon Adamecki |
Lista nr 7 kol. Piotr Adamiec |
|
oraz codziennie w siedzibie ZZ Kadra w godzinach od 6:00 do 14:30.
Przy zapisie należy dokonać wpłaty 20 zł (koszt uczestnictwa). Po załatwieniu formalności należy zgłosić się do Działu Socjalnego w celu wypełnienia i podpisania oświadczenia.



!


