28 listopada wystosowaliśmy pismo do premiera Donald Tuska oraz Prezydenta RP i Ministra Aktywów Państwowych. Poniżej treść pisma i odpowiedź na zdjęciu po lewej:
Szanowny Pan
Donald Tusk
Prezes Rady Ministrów RP
Szanowny Panie Premierze,
jako przedstawiciele Pracowników zatrudnionych w Przedsiębiorstwie Górniczym Silesia Sp. z o.o. w Czechowicach-Dziedzicach (największej w Polsce prywatnej kopalni i jednocześnie największego pracodawcy w powiecie bielskim), zatrudniającym 1500 osób, pragniemy zwrócić Pana uwagę na nierównoprawne traktowanie kopalń, a tym samym ich załóg przez Rząd RP.
Podpisana 28 maja 2021 roku Umowa Społeczna w sprawie transformacji górnictwa i województwa śląskiego określająca zasady oraz tempo procesu stopniowego wygaszania górnictwa węgla kamiennego w Polsce i zawierająca m.in. gwarancje zatrudnienia oraz osłon socjalnych dla górników, a także system dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych w kopalniach nie obejmuje Pracowników naszej kopalni, a przecież wszyscy powinni być równi wobec prawa, PG Silesia funkcjonuje na tym samym rynku, pracownicy PG Silesia płacą podatki do tego samego budżetu, co pracownicy pozostałych kopalń, właściciel PG Silesia również płaci wszystkie podatki, opłaty, itp. do budżetu państwa, czy też lokalnych samorządów, a nie otrzymuje ze strony państwa polskiego żadnego wsparcia, wręcz przeciwnie, musi borykać się z nieuczciwą konkurencją ze strony państwowych kopalń.
Niemożność prowadzenia uczciwej konkurencji spowodowała, że nasza kopalnia, miejsce pracy naszych pracowników została doprowadzona na skraj przepaści. Właściciel PG Silesia podjął drastyczne kroki, aby kontynuować działalność kopalni i złożył wniosek do Sądu o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego.
Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach, X Wydział Gospodarczy, postanowieniem z dnia 13 listopada 2024 roku ustanowił dla spółki: Przedsiębiorstwo Górnicze "Silesia" Sp. z o.o. tymczasowego nadzorcę sądowego i przystąpiono do postępowania restrukturyzacyjnego poprzez sanację.
Dodatkowo, o czym wspomnieliśmy wcześniej, PG Silesia zmaga się z koniecznością konkurowania z kopalniami otrzymującymi wsparcie finansowe od państwa, co wpływa na dalsze trudności w funkcjonowaniu spółki.
Dotychczasowe działania oszczędnościowe pociągnęły za sobą drastyczne obniżenie wynagrodzeń, bezpieczeństwo zatrudnionych w PG Silesia pracowników zostało również mocno zagrożone, co powoduje ogromny wzrost braku poczucia stabilności i bezpieczeństwa oraz wywołuje niepokoje społeczne, które nasilają się z każdym dniem wraz z kolejnymi ograniczeniami i zawieszaniem kolejnych wywalczonych w ciężkich bojach zapisów Układu Zbiorowego Pracy.
Kopalnia Silesia, która jeszcze nie tak dawno stawiana była za wzór organizacji pracy, w której osiągano najlepszą w Polsce wydajność na jednego zatrudnionego, w wyniku tak podjętych działań przez polski rząd staje się bankrutem, a zatrudnieni w niej górnicy najgorzej opłacanymi pracownikami polskiego górnictwa.
Zarząd PG Silesia nie przedłuża umów o pracę zawartych na czas określony, wypowiada umowy o pracę zawarte na czas nieokreślony, rozwiązuje umowy z firmami, które świadczyły usługi na rzecz kopalni, co skutkuje utratą setek miejsc pracy i wzrostem bezrobocia w naszym regionie.
Mało jest w Polsce kopalń tak doinwestowanych i z zagwarantowanymi jakościowymi zasobami węgla, jak Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia w Czechowicach-Dziedzicach. Nie bez przyczyny znawcy rynku zaliczają ją do najnowocześniejszych w kraju. A mimo to zebrały się nad nami czarne chmury i grozi nam likwidacja i zamknięcie.
Szanowny Panie Premierze,
posiadamy informacje, że prowadzone są prace nad nowelizacją ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w Polsce. Jest to doskonały moment, aby ustawowe rozwiązania kompleksowo uwzględniły problemy występujące w całym górnictwie i powinny zawierać rozszerzenie w zakresie osłon pracowniczych, które powinny obejmować wszystkich pracowników górnictwa węgla kamiennego niezależnie od struktury właścicielskiej, ponieważ wszyscy jesteśmy obywatelami tego samego państwa. Jest to nasze konstytucyjne prawo i domagamy się jego stosowania.
Szanowny Panie Premierze,
Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia Sp. z o.o. odprowadza co roku do budżetu państwa dziesiątki milionów złotych, a ponadto wspiera okoliczne samorządy oraz różne organizacje pozarządowe.
Posiadamy koncesję na wydobywanie kopalin ważną do 2044 roku i jedno z największych złóż w Polsce, które w przypadku zakończenia działalności zostanie bezpowrotnie utracone. Posiadane i wykorzystywane obecnie technologie, jak również zaangażowanie i kwalifikacje zatrudnionych w kopalni pracowników pozwalają na uzyskiwanie jednej z największych w polskim górnictwie wydajności, a sama kopalnia podawana jest za przykład firmy, która dzięki ogromnemu wysiłkowi pracowników i związkowców wyszła z zapaści (była już trzykrotnie ratowana) i osiągała do czasu ostatniego kryzysu najwyższe wskaźniki wydajności w całym sektorze wydobywczym.
Szanowny Panie Premierze,
wierzymy, że nie jest Panu obojętny los kilku tysięcy polskich pracowników i przychyli się Pan do naszej prośby o objęcie naszej kopalni zapisami czy to Umowy Społecznej czy też ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.
Otrzymują:
Prezydent RP
Minister Aktywów Państwowych