Pogoda

Zegar

Kalendarz

Dzisiaj jest: 31 Maj 2020    |    Imieniny obchodzą: Aniela, Petronela, Kamila

Cytat dnia

Z miłością jest jak z masłem. Od czasu do czasu trochę chłodu utrzymuje je w świeżości.

• Marinov wskazuje, że PG Silesia jest jedną z najlepszych polskich kopalń pod względem efektywności.
• W 2018 roku udało się jej osiągnąć wynik ponad 900 ton węgla netto na etat.
• W tym roku, dzięki zaangażowaniu załogi i odpowiedniemu zarządzaniu, zamierza zbliżyć się do poziomu 950 ton węgla netto na etat.
Jakie priorytety stawia sobie Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia na rok 2019?
- W PG Silesia kontynuujemy przyjętą politykę firmy, która zakłada umocnienie pozycji PG Silesia na rynku węgla kamiennego w Polsce. Już teraz nasza kopalnia jest jedną z najlepszych w kraju pod kątem efektywności, a także stosowanego w niej sprzętu. Chcemy utrzymać ten trend. Bez wątpienia jesteśmy ważnym elementem łańcucha energetycznego w Polsce i chcemy nim pozostać.
A plany operacyjne?
- W tym roku planujemy wydobyć około 2,8 mln ton węgla brutto, co daje nam około 1,5 mln ton czystego węgla. Dla zapewnienia odpowiedniej ilości frontów eksploatacyjnych na przyszłość, w tym roku chcemy wykonać około 11 km prac przygotowawczych.
W tym miesiącu planujemy wystartować z eksploatacją kolejnej ściany i od tego momentu wydobycie kopalni będzie prowadzone z dwóch ścian na pełną wydajność skipu.  
Dodatkowo cały czas realizujemy kluczowe inwestycje. Jest to przede wszystkim ciągła modernizacja zakładu przeróbki mechanicznej węgla. Dzięki tej inwestycji będziemy mogli zwiększyć i tak imponującą już wydajność, a także dostosować naszą produkcję do obecnych trendów i oczekiwań naszych odbiorców. Jesteśmy również w trakcie realizacji inwestycji, jaką jest budowa nowej stacji wentylatorów głównych w miejscowości Rudołtowice.
- W PG Silesia mamy bardzo konkretne plany na następne 10 lat i chcemy je konsekwentnie realizować. Zawarliśmy długoterminowe kontrakty, a to daje nam możliwość spokojnego planowania dalszego rozwoju.
Z nową koncesją, która pozwoli nam planować wydobycie do roku 2044, będziemy mogli pomyśleć o kolejnych inwestycjach niezbędnych dla procesu wydobywczego – mam tu na myśli choćby pogłębianie szybu.  
Należy pamiętać, że PG Silesia to nie tylko miejsce pracy dla niemal 1,7 tysiąca osób. To także stabilny dostawca paliwa energetycznego dla polskich elektrowni oraz stymulator rozwoju Czechowic-Dziedzic i ich okolic.
Jak przedstawia się w PG Silesia kwestia wydajności na jednego pracownika?

- Jak już wyżej wspominałem, PG Silesia jest jedną z najlepszych polskich kopalń pod względem efektywności. W ubiegłym roku udało nam się osiągnąć wynik ponad 900 ton węgla netto na etat. W tym roku, dzięki zaangażowaniu załogi i odpowiedniemu zarządzaniu, chcemy zbliżyć się do poziomu 950 ton węgla netto na etat. Jeśli szczęście górnicze będzie nam sprzyjać i wszystko pójdzie zgodnie z planem, wierzę, że nam się uda.
Czy macie problem z zatrudnianiem pracowników?
- Obecna sytuacja na rynku pracy odbija się na wszystkich spółkach w takim samym stopniu. Wszędzie brakuje rąk do pracy - nie tylko w górnictwie, ale i w innych branżach da się zauważyć lukę pokoleniową.  
I jak na to reagujecie?
- My staramy się być konkurencyjni i oferować perspektywiczną pracę. Dodatkowo wprowadziliśmy szereg programów aktywizujących naszych pracowników, a nowo przyjętym gwarantujemy wsparcie w uzyskaniu uprawnień górniczych. Wszystko to sprawia, iż na ten moment nie mamy problemu z poziomem zatrudnienia w kopalni.
Jakie zmiany na rynku powinny zajść z perspektywy PG Silesia?
- Widać, że Polska ciągle zmaga się z napływem węgla z zagranicy. Myślę, że to nasz wspólny cel, by zapotrzebowanie na węgiel w pierwszej kolejności uzupełniać z własnych, dostępnych u nas zasobów.  
Dlatego też tak ważne jest rozwijanie branży, unowocześnianie jej i podnoszenie efektywności. Polskie kopalnie powinny udostępniać nowe obszary, wprowadzać innowacyjne rozwiązania, modernizować swoją infrastrukturę i podnosić efektywność. Dzięki temu branża stanie się bardziej konkurencyjna i być może to właśnie wpłynie na zahamowanie napływu węgla z Rosji.
Wszystko to jednak wymaga żmudnej pracy, ogromnych nakładów finansowych, ale także odpowiedniego zarządzania.  
To znaczy?
- Bez wątpienia stosowany w PG Silesia system pracy 24/7 to przyszłość branży górniczej. Chcąc mówić o rozwoju branży, musimy pamiętać o zmianach właśnie w organizacji pracy.
Wspólnie także powinniśmy dbać o wizerunek węgla jako paliwa energetycznego. Wszyscy wiemy, że Polska „węglem stoi”.  
Węgiel jest podstawowym elementem miksu energetycznego w Polsce i nie zmieni się to na pewno w ciągu kolejnych lat. Naszym zadaniem jest uświadamianie ludzi, że węgiel sam w sobie nie jest zły. Co więcej, dla Polski jest on gwarantem bezpieczeństwa i niezależności energetycznej kraju. Problem natomiast stanowią stare piece i palone w nich śmieci. To należy eliminować.
Rozmawiał: Jerzy Dudała www.wnp.pl

Nasi partnerzy:    Partner 1      Partner 1      Partner 1       Partner 1

Joomla Templates - by Joomlage.com